O nouă reglementare intrată în vigoare la data de 27 martie 2026 impune condiții mai aspre pentru conducătorii auto care rămân fără permis. Potrivit Ordonanței de Urgență nr. 7/2026, șoferii care solicită reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce sunt obligați să își asume integral responsabilitățile financiare față de stat, achitând toate amenzile rutiere primite, inclusiv pe cele din trecut. Conform informațiilor transmise de Digi24, măsura a fost adoptată pentru a diminua volumul uriaș de sancțiuni contravenționale rămase neplătite.
Purtătorul de cuvânt al Poliției Române, Bogdan Ghebaur, a clarificat faptul că această modificare legislativă are ca scop principal consolidarea rolului preventiv și coercitiv al sancțiunilor la regimul rutier. Astfel, obținerea beneficiului de reducere a perioadei de suspendare este acum condiționată de prezentarea unui certificat de atestare fiscală.
„Șoferii ar trebui să știe că de astăzi, în momentul în care solicită reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, aceștia trebuie să facă dovada achitării tuturor amenzilor aplicate la regimul circulației. Dacă înainte trebuia să achităm amenda doar pentru sancțiunea aplicată care ne suspenda și dreptul de a conduce, acum trebuie să achităm contravaloarea amenzilor aplicate pentru toate regulile”, a explicat Bogdan Ghebaur pentru sursa citată.
Această cerință vizează toate amenzile de circulație acumulate de șofer, indiferent dacă acestea au fost primite înainte sau după data de 27 martie, momentul aplicării noii legi. Prin acest demers, autoritățile încearcă să elimine practica prin care conducătorii auto alegeau să plătească doar sancțiunea curentă pentru a-și recupera mai repede permisul, ignorând debitele mai vechi.
„Ne dorim să determinăm conducătorii auto ca pe viitor să nu săvârșească și alte abateri rutiere, adică să nu meargă cu gândul că săvârșesc doar o anumită sancțiune contravențională care le atrage și suspendarea dreptului de a conduce, o achită pe aceea, după care solicită dreptul de a conduce”, a completat reprezentantul Poliției Române.
Modificarea legislativă, documentată inițial de Libertatea, apare ca o reacție directă la gradul scăzut de colectare a amenzilor rutiere. Obiectivul final al guvernanților este de a responsabiliza participanții la trafic și de a crea un mecanism eficient prin care încălcarea regulilor să nu mai poată fi soluționată prin plata parțială sau selectivă a datoriilor către bugetul de stat.