Tragedie uriașă în Mureș! Microbuz cu 11 pasageri, răsturnat în șanț. Toate victimele au ajuns ….

Un accident rutier a avut loc joi, 27 februarie, pe Valea Sânpetru din județul Mureș, unde un microbuz în care se aflau 11 persoane s-a răsturnat într-un șanț. În urma evenimentului, toți ocupanții vehiculului au fost transportați la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) Târgu Mureș pentru îngrijiri medicale, majoritatea fiind evaluați inițial cu cod galben.

Potrivit informațiilor oferite de Adevărul, cele 11 persoane aflate în microbuz au reușit să iasă singure din vehicul înainte de sosirea salvatorilor, fiind ulterior consultate la fața locului de echipele de intervenție.

„Toate victimele au fost transportate la UPU Târgu Mureş. Şase victime, dintre care cinci cod galben şi una cod verde, au fost preluate de trei ambulanţe SMURD. Alte trei victime cod galben au fost transportate cu autospeciala pentru transport personal şi victime multiple, iar două victime cod galben au fost transportate cu ambulanţa de Terapie Intensivă Mobilă SMURD”, a transmis Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Horea” al judeţului Mureş, conform agenției Agerpres.

Operațiunea de salvare a mobilizat forțe importante: pompieri militari din cadrul Secției Sărmașu și Punctului de Lucru Râciu, trei ambulanțe SMURD (dintre care una de terapie intensivă mobilă), două autospeciale de stingere și intervenție, trei echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean și o autospecială pentru transport victime multiple, dotată cu personal medical de la UPU SMURD Târgu Mureș. De asemenea, la locul accidentului au fost trimiși trei paramedici din cadrul Centrului de Formare pentru Descarcerare și Asistență Medicală de Urgență.

Majoritatea persoanelor implicate au fost încadrate la codul galben medical, ceea ce indică urgențe care necesită asistență rapidă, deși nu prezintă un risc vital imediat în momentul procedurii de triaj.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro