Creșterea prețului la motorină generează un efect în lanț care va scumpi semnificativ coșul zilnic de alimente în anul 2026. Conform unei analize realizate de expertul în energie Dumitru Chisăliță, preluată de Adevărul, agricultura românească trece printr-o schimbare structurală, fermierii fiind nevoiți să renunțe la anumite lucrări esențiale din cauza costurilor de producție care nu mai sunt rentabile.
Deși magazinele sunt aprovizionate, costul pentru aratul unui hectar a ajuns la sume cuprinse între 1.300 și 1.800 de lei. În contextul în care prețul motorinei tinde spre 10 lei pe litru, specialiștii estimează că între 10% și 30% din suprafața cultivată în anul anterior riscă să rămână neexploatată în 2026. Calendarul agricol indică faptul că randamentul scade considerabil dacă lucrările de primăvară depășesc mijlocul lunii aprilie, iar estimările arată că doar aproximativ 70-75% din arături vor fi efectuate la timp, în luna martie.
Expertul Dumitru Chisăliță avertizează că nu ne confruntăm cu o criză de stocuri, ci cu o „criză de acces”, în care alimentele devin tot mai greu de achiziționat. Declarația sa subliniază scumpiri consistente pe toate segmentele: „Estimările indică creșteri de prețuri consistente: uleiul ar putea fi mai scump cu 20–40%, carnea cu 15–30%, pâinea cu 10–25%, iar legumele cu 15–35%”.
Impactul financiar asupra familiilor din România va fi unul resimțit direct în bugetul lunar. Datele INS arată că o gospodărie cheltuie în prezent, în medie, 1.553 lei pentru hrană. Până la finalul anului 2026, această sumă ar putea crește până la pragul de 1.700 – 1.840 lei. Pentru o familie formată din doi adulți și doi copii, cheltuielile lunare pentru alimente ar putea ajunge la un total de 2.550 – 2.760 lei, marcând un surplus de aproximativ 300-400 de lei față de valorile actuale.
Specialistul citat de Adevărul explică faptul că agricultura de compromis, în care se fac mai puține tratamente și intervenții, face producția extrem de vulnerabilă în fața vremii. Dacă într-un an normal scăderile de producție sunt de 1-4%, în condiții de secetă acestea pot depăși 15%. La un preț al carburantului de 11 lei pe litru, lucrările agricole complete ar putea deveni o excepție.
„Concluzia generală este relația cheie stabilită de Asociația Energia Inteligentă: +1 leu/l motorină poate duce la -7–10% teren nelucrat, la o reducere de -1–1,5% producție vegetală și o scădere de -0,03–0,05% din PIB”, a precizat Dumitru Chisăliță. Acesta consideră că anul 2026 marchează trecerea de la agricultura intensivă la una defensivă, unde prioritizarea costurilor va duce la produse mai scumpe și la o erodare a puterii de cumpărare a populației.