Greșeala uriașă pe care o fac milioane de români când își beau cafeaua de dimineață. De asta te simți mai obosit după!

Deși este cea mai consumată băutură în Statele Unite, licoarea matinală nu garantează întotdeauna o stare de alertă pe parcursul întregii zile. Conform datelor furnizate de Asociația Națională a Cafelei (NCA) din New York și citate de foxnews.com, aproximativ 86% dintre americani își savurează prima ceașcă imediat după trezire, însă efectul poate fi opus celui scontat.

Experții consultați de publicația americană explică faptul că senzația de epuizare post-consum are cauze fiziologice precise. „Cafeina este foarte eficientă în cazul oboselii de moment, dar este ca un bandaj pentru ceea ce se ascunde dincolo de stilul de viață”, a declarat Alexander LeRitz, un cunoscut dietician canadian, pentru sursa citată.

Această dinamică este comparată de specialiști cu un parcurs oscilant. „Gândește-te la un roller coaster: ce urcă trebuie să și coboare. Cafeina îți dă un impuls de moment, dar, în cele din urmă, vei fi iar obosit, chiar mai obosit decât înainte să o bei”, avertizează dieticianul Lisa Moskovitz. Aceasta subliniază că dependența de cofeină maschează adesea probleme precum stresul, sedentarismul sau hidratarea insuficientă.

Moderația și momentul ales pentru consum sunt esențiale pentru a evita efectele adverse. Moskovitz precizează că depășirea pragului de 400 de miligrame de cofeină zilnic atrage după sine stări neplăcute, recomandând un consum echilibrat pentru o eficiență maximă.

Pe de altă parte, cercetătorii de la Johns Hopkins University School of Medicine evidențiază numeroasele avantaje ale cafelei pentru sănătatea pe termen lung. Potrivit acestora, consumatorii de cafea au un risc scăzut de a dezvolta afecțiuni cardiace, diabet, boli renale sau accidente vasculare cerebrale. De asemenea, datele științifice indică un efect protector împotriva bolii Parkinson, a cancerului de colon și a maladiei Alzheimer.

Pentru a beneficia de proprietățile băuturii și de o stare de spirit mai bună, specialiștii de la Johns Hopkins recomandă limitarea consumului la 3-5 cești pe zi. Aceștia sugerează că, pentru cei care preferă o variantă mai puțin amară, adăugarea a două lingurițe de lapte este o opțiune preferabilă îndulcitorilor artificiali, menționează gandul.ro.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro