„Un gest criminal!” Mama Andreei Cuciuc face acuzații grave. E convinsă că moartea fetei nu a fost întâmplătoare: „O clipă de neatenție și viața ei s-a sfârșit”

La un an de la decesul fiicei sale, Andreea, în vârstă de 17 ani, Diana Cuciuc afirmă că tragedia nu a fost un accident, ci un „gest criminal”. Femeia este convinsă că cineva i-a pus substanțe interzise în băutură în timpul unei petreceri la care tânăra participa.

Andreea Cuciuc a murit pe 15 noiembrie 2024, după ce a suferit un stop cardiac la o petrecere alături de colegii de clasă. Potrivit medicilor, cauza oficială a morții a fost o afecțiune cardiacă preexistentă. Mama sa, Diana Cuciuc, respinge însă această variantă și susține că decesul a fost provocat de ingerarea unor substanțe toxice care i-au fost strecurate în băutură.

Prin intermediul unei postări pe Facebook, Diana Cuciuc a lansat un apel către alți părinți, pe care îi îndeamnă să-și conștientizeze copiii cu privire la pericolele din anturaj. „Vă scriu cu inima frântă, ca o mamă care și-a pierdut fiica. O copilă frumoasă, plină de viață, a plecat dintre noi pentru totdeauna, după ce cineva i-a pus droguri în pahar. O clipă de neatenție, un gest criminal, și viața ei s-a sfârșit”, a scris mama adolescentei.

În același mesaj, femeia îi sfătuiește pe părinți să îi învețe pe tineri să fie vigilenți la evenimentele sociale, să acorde atenție persoanelor din jur și să nu accepte nimic de la necunoscuți. „Spuneți-le să aibă curaj să spună ‘nu’. Noi, părinții, nu putem fi mereu lângă ei, dar putem să le lăsăm în suflet vocea noastră, care să-i oprească în clipa pericolului”, a adăugat Diana Cuciuc în postarea sa.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro