Magistrații Curții de Apel Ploiești au pronunțat sentința finală în cazul bărbatului care și-a ucis cu sânge rece iubita însărcinată, în localitatea Lipănești. Instanța a respins apelul pe fondul cauzei, menținând condamnarea la închisoare pe viață pentru omor calificat asupra unui membru de familie, însă a decis deducerea perioadei petrecute în arest preventiv, începând cu data de 16 iunie 2025.
Tragedia a avut loc în vara anului 2025, când victima, o tânără de 22 de ani însărcinată, se afla la domiciliul părinților săi. Refuzul acesteia de a se întoarce la concubinul său a declanșat furia bărbatului, care a atacat-o mortal cu un topor. Pe lângă pedeapsa cu detenția pe viață, Tribunalul Prahova a stabilit că agresorul trebuie să achite daune morale în valoare totală de 620.000 de euro membrilor familiei victimei, notează Observator News.
Cazul a scos la iveală un istoric de tensiuni neraportate oficial ca violență domestică. Potrivit Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova, deși au existat numeroase apeluri la 112 de-a lungul anilor, acestea vizau doar conflicte verbale. Polițiștii au precizat că tânăra nu a solicitat niciodată un ordin de protecție.
„În cadrul audierii din data de 16.06.2025 a mamei victimei, aceasta a declarat, în scris, în fața procurorului, faptul că între victimă și bărbat au existat unele conflicte, dar nu le-au reclamat la poliție, pentru că de fiecare dată se împăcau”, au transmis reprezentanții IJP Prahova la momentul respectiv.
Documentele oficiale arată că intervențiile poliției au fost frecvente în trecut. În septembrie 2022, mama fetei a sesizat un conflict cu ginerele său, iar în iulie 2024, tânăra a reclamat o dispută verbală în care era implicat și fratele ei. Ulterior, în septembrie 2024, victima a sunat de două ori la 112; inițial a susținut că este amenințată de un vecin, însă polițiștii au constatat că era vorba despre concubinul ei, care a fost sancționat și internat într-o unitate medicală de specialitate.
Reprezentanții poliției au subliniat că, în ciuda acestor incidente, victima nu a reclamat fapte penale și nu a dorit protecție legală. „Menționăm faptul că la fiecare intervenție la sesizările efectuate au fost întocmite formulare de evaluare a riscului de către polițiști, conform procedurilor, victima nesolicitând niciodată emiterea unui ordin de protecție provizoriu de către aceștia”, a mai precizat instituția.
În urma decesului tinerei, conducerea IJP Prahova a dispus o anchetă internă pentru a verifica modul în care agenții au gestionat stările conflictuale anterioare. Comisarul șef de poliție Ginel Preda a explicat că verificările vizează „identificarea tuturor sesizărilor referitoare la conflictul dintre persoanele implicate, stabilirea corectitudinii întocmirii documentelor și legalitatea măsurilor dispuse în cadrul acestora”.