O femeie de origine română, în vârstă de 60 de ani, a fost găsită decedată vineri, 3 octombrie 2025, în locuința din Dalmine, provincia Bergamo, unde lucra ca îngrijitoare. Renata Bossi se ocupa de două persoane cu dizabilități și, înainte de a se stinge, le-ar fi comunicat angajatorilor că nu se simte bine și că dorește să se odihnească. Ulterior, proprietara imobilului a constatat că femeia nu mai respira, chemând echipajele de urgență.
Deși personalul medical sosit la fața locului a indicat inițial un stop cardiac drept cauză a decesului, rudele victimei contestă această variantă și suspectează că împrejurările morții sunt ascunse de familia angajatoare. Suspiciunile au apărut după ce copiii femeii au observat că aceasta purta ceasul la mână, deși avea obiceiul să îl scoată de fiecare dată când dormea, însă cel mai grav aspect a fost prezența unor vânătăi pe spate și pe șold.
Conform datelor publicate de Stirile Kanal D, ancheta demarată de autoritățile italiene a scos la iveală și nereguli privind contractul de muncă. Angajatorii au susținut că Renata era în casă de doar o săptămână, însă investigațiile au demonstrat că aceasta lucra acolo de o lună, fără forme legale. Mai mult, îngrijitoarea le-ar fi mărturisit rudelor că este nemulțumită de condițiile de muncă, diferite față de cele promise, și intenționa să părăsească vila chiar în ziua în care a murit.
Pentru a clarifica motivele exacte ale decesului, în acest caz a fost dispusă efectuarea unei autopsii. „Sunt prea multe ciudățenii”, a afirmat avocata Marilena Gigliotti, reprezentanta legală a copiilor victimei, fragmente din declarația sa fiind redate de publicația Prima Cremona.