O TRAGEDIE imensă la un maraton de renume: O sportivă celebră a murit…

O tragedie a marcat desfășurarea competiției Memorial Hermann Ironman Texas, sâmbătă, 18 aprilie 2026. Sportiva de origine braziliană, Mara Flávia Araujo, în vârstă de 38 de ani, a decedat chiar în timpul primei etape a evenimentului sportiv, cea de înot.

Triatlonista participa la proba de anduranță desfășurată în apele Lacului Woodlands, care presupunea parcurgerea unei distanțe de 3,8 kilometri înot, urmată de 180 de kilometri de ciclism și un maraton. Deși startul s-a dat la ora locală 06:30, trupul neînsuflețit al femeii a fost recuperat de echipele de intervenție abia după trei ore de căutări intense, potrivit informațiilor publicate de kanald2.ro.

Organizatorii competiției au confirmat nefericitul eveniment printr-un comunicat oficial, exprimându-și regretul față de pierderea suferită. „Cu mare tristeţe confirmăm decesul unui participant la cursă în timpul probei de înot a triatlonului Ironman Texas. Transmitem sincere condoleanţe familiei şi celor apropiaţi ai sportivului şi le vom oferi tot sprijinul nostru în această perioadă extrem de dificilă. Dorim să mulţumim echipelor de intervenţie rapidă pentru ajutorul acordat”, au transmis reprezentanții Ironman Texas.

Cu doar 24 de ore înainte de start, Mara Flávia Araujo postase pe Instagram o fotografie de la antrenamente pentru cei 60.000 de urmăritori ai săi, însoțită de mesajul: „Încă o zi la muncă”. Deși cauza oficială a decesului nu a fost încă stabilită, apropiații sportivei sugerează că aceasta s-ar fi confruntat cu anumite probleme medicale înainte de concurs.

Un prieten al triatlonistei a declarat, conform cancan.ro, că sportiva ar fi ignorat semnele de slăbiciune fizică: „Era bolnavă înainte de călătorie, nu se simțea bine. Eu și soția mea am vorbit cu ea și i-am spus că era prea slăbită pentru această cursă, deși, acum câteva zile, când am vorbit cu ea, a insistat că se simte bine. Încă nu-mi vine să cred ce s-a întâmplat”.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro