Cristian Pomohaci a fost trimis în judecată de DIICOT. Artistul rămâne în arest preventiv pentru trafic de droguri

Cântărețul Cristian Pomohaci a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Târgu Mureș. Artistul este acuzat de trafic de substanțe de mare risc, potrivit publicației Wowbiz. El rămâne în arest preventiv, după ce instanțele au respins cererile formulate de apărare.

Solicitările privind revocarea măsurii sau înlocuirea ei cu arestul la domiciliu au fost respinse ca nefondate de Tribunalul Mureș. Decizia a fost contestată, dar Curtea de Apel Târgu Mureș a respins contestația și a menținut hotărârea primei instanțe. Această decizie este definitivă.

Anchetatorii spun că, la o percheziție făcută la începutul lunii iunie la locuința artistului din Târgu Mureș, au fost găsite aproximativ 20 de grame de substanțe de mare risc 3-CMC. De asemenea, oamenii a găsit și o sumă importantă de bani în diferite valute.

Inspectoratul de Poliție Județean Mureș a transmis că, între 2024 și 2026, persoana cercetată ar fi procurat, deținut și pus la dispoziția mai multor persoane, pentru consum, diferite cantități de drog de mare risc, sub formă de substanțe cristaline. Artistul este arestat preventiv și într-o cauză privind săvârșirea infracțiunilor de agresiune sexuală și viol săvârșit asupra unui minor.

La data de 5 iunie, judecătorul de drepturi și libertăți de la Tribunalul Mureș a admis propunerea făcută de procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Târgu Mureș. Astfel, s-a dispus arestarea preventivă a lui Cristian Pomohaci.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro