Doliu în Bistrița Năsăud. A murit Ștefan Sângeorzan, fostul primar din Feldru

Comunitatea din județul Bistrița-Năsăud este în doliu după moartea lui Ștefan Sângeorzan, fostul primar al comunei Feldru. Acesta a încetat din viață în noaptea de sâmbătă spre duminică, la vârsta de 65 de ani, potrivit Wowbiz. Fostul edil fusese internat timp de o săptămână la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița.

Ștefan Sângeorzan a condus Primăria Feldru timp de 12 ani, în perioada 2000-2012. După încheierea mandatului, el s-a întors la CFR, instituție din care s-a pensionat în anul 2021.

La momentul retragerii din activitate, fostul primar a publicat un mesaj în care a vorbit despre parcursul său profesional. „Am muncit de când mă știu, fiind copil orfan de la 13 ani, a trebuit să muncesc și sper să muncesc până la sfârșitul vieții”, scria acesta.

În ultimii ani, fostul edil a fost activ în mediul online, unde a promovat frumusețile județului Bistrița-Năsăud și oamenii locului. În luna iunie 2024, soția sa, bolnavă de cancer, s-a stins din viață. Cei doi aveau împreună trei copii, doi băieți și o fată.

Vestea morții sale a generat numeroase mesaje de condoleanțe. Președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan, a transmis un mesaj despre fostul primar. „Am aflat cu profundă tristețe vestea trecerii la cele veșnice a fostului primar al comunei Feldru, Ștefan Sîngeorzan”, a transmis acesta.

Și deputatul Daniel Suciu și-a exprimat regretul pentru moartea fostului edil. „Rămas bun, Ștefan Sîngeorzan! Un gând din suflet pentru plecarea prietenului nostru Fane, un gând de mângâiere pentru familia lui și un gând de solidaritate pentru comunitatea din Feldru”, a transmis parlamentarul.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro