O experiență de bungee jumping s-a transformat într-o tragedie de proporții în regiunea North Myrtle Beach/Atlantic Beach din Carolina de Sud, unde doi adolescenți și-au pierdut viața după ce au căzut de la o înălțime de aproape 50 de metri. Incidentul a avut loc sub privirile părinților unuia dintre tineri, care au asistat neputincioși la prăbușirea instalației, conform informațiilor furnizate de mirror.co.uk.
Victimele accidentului au fost identificate ca fiind Zachary Steinke, în vârstă de 17 ani, și Michael Nash, în vârstă de 19 ani. Atracția era construită sub forma unei arcade de aproximativ 53 de metri înălțime, care utiliza o cușcă metalică, similară unui lift, pentru a ridica persoanele înainte de efectuarea săriturii.
În ziua fatidică, cei doi tineri au fost ridicați la o înălțime cuprinsă între 46 și 49 de metri. Investigațiile ulterioare au scos la iveală faptul că sistemul original de ridicare, bazat pe lanțuri, era defect. În locul acestuia, operatorii au utilizat un mecanism improvizat, inspirat din echipamente de pescuit, care acționa cu ajutorul unui cablu de oțel. În timpul manevrei, cablul a cedat, provocând prăbușirea cuștii și decesul celor doi adolescenți.
Un caz similar a avut loc în apropierea orașului Sao Paulo, unde Maria Rodrigues de Freitas, o tânără de 21 de ani, a decedat după ce a căzut de la o înălțime de 40 de metri de pe un pod. Cauza tragediei a fost eroarea umană, instructorii nefixând corespunzător frânghia de siguranță.
În urma acestui eveniment, trei instructori au fost puși sub acuzare. În cadrul anchetei, doi dintre aceștia au susținut că au suferit o „pierdere de memorie” și nu au putut preciza dacă au atașat sau nu frânghia de siguranță înainte de săritură.