Tragedie imensă pentru Rita, o tânără de doar 18 ani! Mașina condusă de un român s-a făcut praf într-o râpă din Italia

O tragedie rutieră a avut loc miercuri după-amiază în Italia, în provincia Rovigo, unde un bărbat de origine română, în vârstă de 32 de ani, a pierdut controlul volanului. Într-un accident violent produs în jurul orei 14:30 pe drumul de pe digul râului Po, în localitatea Canaro, un autoturism a părăsit partea carosabilă, s-a răsturnat de mai multe ori și s-a prăbușit într-o râpă.

Potrivit informațiilor publicate de Stirile Kanal D, alerta a fost dată de un grup de bicicliști care se aflau în trecere. Echipele de intervenție sosite la fața locului au fost nevoite să descarcereze victimele din resturile contorsionate ale mașinii. Din nefericire, pentru Rita Ugolini, o tânără de 18 ani din Polesella, manevrele de resuscitare nu au avut succes, medicii declarând decesul la locul evenimentului.

Șoferul român și o a doua pasageră au supraviețuit impactului, fiind transportați de urgență la unitățile medicale din Rovigo și Padova. Deși starea lor a fost evaluată inițial ca fiind gravă, medicii au precizat că viața acestora nu este în pericol. Autoritățile locale au reacționat imediat după aflarea veștii, exprimându-și regretul pentru pierderea suferită de comunitate.

Emanuele Ferrarese, primarul localității Polesella, a transmis un mesaj de condoleanțe: „Primarul și administrația comunală exprimă profundă durere și consternare pentru dispariția tragică a unei vieți tinere, frântă mult prea devreme într-un accident rutier. În numele întregii comunități, suntem alături, cu sinceră participare, de durerea familiei, a prietenilor și a tuturor celor care au iubit-o. În acest moment de mare tristețe, orașul se unește într-o îmbrățișare colectivă”.

Pe de altă parte, edilul din Canaro, Alberto Davì, a atras atenția asupra nerespectării regulilor de circulație în zona respectivă: „Din păcate, oamenii nu respectă regulile. Este un drum cu interdicție de circulație, cu limita de 30, iar să ieși de pe drum într-o curbă este o greșeală mortală. Ne pare rău, pentru că la 18 ani nu se poate pierde viața în acest mod”.

Carabinierii au demarat o anchetă oficială pentru a clarifica circumstanțele exacte în care vehiculul a derapat, încercând să stabilească factorii care au dus la producerea accidentului mortal pe tronsonul de drum unde viteza era restricționată.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro