VESTE URIAȘĂ pentru șoferi! Prețul carburanților a…

Conducătorii auto primesc vești bune la pompă, unde prețurile carburanților înregistrează noi scăderi. Petrom, ocupantul primei poziții pe piața distribuției din România, a operat o ieftinire de 35 de bani pe litru pentru benzină și de 30 de bani pe litru în cazul motorinei. Potrivit informațiilor furnizate de Observator, costul carburanților s-a redus cu un leu pe litru într-un interval mai mic de zece zile, ca urmare a diminuării accizei și a evoluției cotațiilor internaționale ale produselor petroliere.

Pe piețele externe, cotațiile futures au înregistrat o ușoară creștere în cursul zilei de joi. Țițeiul Brent a depășit pragul de 95 de dolari pe baril, în timp ce petrolul WTI, de referință pentru piața americană, s-a tranzacționat la o valoare de peste 92 de dolari pe baril.

Situația geopolitică rămâne una complexă, în contextul în care Statele Unite și Iranul au recurs la discuții indirecte pentru extinderea perioadei de armistițiu. O nouă rundă de tratative directe este programată să aibă loc în Pakistan, în perioada următoare. Teheranul a înaintat deja o propunere ce vizează libera navigație prin zona aparținând Omanului în Strâmtoarea Ormuz. De asemenea, conform datelor oficiale, Israelul și Libanul se află în etapele finale ale unui posibil acord de încetare a focului.

În prezent, Strâmtoarea Ormuz este parțial inaccesibilă din cauza blocadei navale impuse de Statele Unite asupra porturilor iraniene la începutul săptămânii, fapt ce menține volatilitatea pe piețele globale de aprovizionare. Iranul a emis avertismente privind o posibilă ripostă prin blocarea traficului maritim în zonele strategice precum Marea Roșie, Golful Persic și Marea Oman. Investitorii mizează acum pe o a doua rundă de negocieri între oficialii americani și cei iranieni, discuțiile urmând să se axeze pe securitatea maritimă și programul nuclear iranian.

În ceea ce privește sectorul gazelor naturale, Europa resimte o stabilizare a crizei energetice. Prețul contractelor futures pentru gaze naturale a coborât joi la aproximativ 41 de euro/MWh, revenind astfel la valorile înregistrate înaintea declanșării conflictului din 28 februarie. Această cifră reprezintă o scădere de aproximativ 44% față de nivelul maxim atins pe durata ostilităților.

Tendința descendentă este alimentată de prognozele meteo care anunță temperaturi mai ridicate, o producție solidă de energie din surse regenerabile, dar și de speranța menținerii armistițiului dintre Washington și Teheran. Totuși, presiunea asupra pieței rămâne ridicată din cauza incertitudinilor din Strâmtoarea Ormuz și a situației de la uzina Ras Laffan din Qatar. Această unitate, cea mai mare instalație GNL din lume, nu va funcționa la capacitate maximă până în luna august, chiar dacă procesul de repornire este programat pentru luna mai.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro