Umilit ca un animal! Un tânăr din Constanța a fost legat cu funia de gât și pus să meargă pe lângă cal de trei indivizi

Trei tineri din localitatea Băneasa, județul Constanța, au fost reținuți de polițiști sub acuzații grave, după ce ar fi supus un băiat de 18 ani unor tratamente degradante. Agresorii, cu vârste de 17, 19 și 21 de ani, sunt cercetați pentru lipsire de libertate, lovire sau alte violențe și amenințare, conform datelor furnizate de publicația Ziar Obiectiv.

Incidentul a fost raportat autorităților pe data de 3 mai, în jurul orei 18:40, printr-un apel la 112. Polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Băneasa au fost informați că un tânăr este victima unei agresiuni violente comise de un grup de persoane.

Potrivit anchetei, victima se deplasa pe o stradă din localitate transportând un sac de box. Acesta a fost interceptat de cei trei tineri care se aflau într-o căruță. Deși victima a acceptat să le dea obiectul solicitat, tinerii au trecut la gesturi de o brutalitate extremă.

Reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție Constanța au explicat că agresorul de 21 de ani l-a urcat cu forța pe tânăr în atelaj, după care l-a legat cu o funie de gât și l-a dus la marginea localității.

„În timp ce s-ar fi aflat pe o stradă din localitatea Băneasa, având un sac de box asupra sa, tânărul în cauză ar fi fost interpelat de către alţi trei tineri, de 17, 19, respectiv 21 de ani, care s-ar fi aflat într-un atelaj hipo şi care i-ar fi solicitat sacul de box. După ce a fost de acord să le ofere obiectul, bărbatul de 21 de ani l-ar fi tras în atelajul hipo, cu forţa, pe tânărul de 18 ani, iar ulterior l-ar fi legat cu o funie în jurul gâtului şi l-ar fi condus la marginea satului, unde cei 3 presupuşi autori l-ar fi agresat fizic şi l-ar fi legat la atelajul hipo, lângă cal, ulterior fiind pus să meargă odată cu calul”, au transmis oficialii IPJ Constanța.

După actele de violență, victima a fost amenințată pentru a nu sesiza organele de poliție. În urma evaluării situației, polițiștii au considerat că integritatea fizică a tânărului este în pericol iminent și au emis un ordin de protecție provizoriu împotriva agresorilor de 19 și 21 de ani.

„În conformitate cu prevederile Legii 26/2004, victima a completat formularul de evaluare a riscului, reieşind că există risc iminent ca viaţa, sănătatea sau integritatea fizică să fie puse în pericol”, a precizat sursa citată.

Cei trei suspecți au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă pentru 24 de ore. Aceștia urmează să fie prezentați procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Medgidia, care vor decide măsurile preventive ce vor fi aplicate în acest dosar.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro