Tragedie pe calea ferată. Doi adolescenți și-au pierdut viața după ce au fost loviți de tren

Doi adolescenți din Mediaș, în vârstă de 15 și 16 ani, și-au pierdut viața în urma unui accident feroviar tragic petrecut pe data de 1 iulie. Incidentul a avut loc în zona străzii Baia de Nisip, conform informațiilor furnizate de Știrile Kanal D.

Tragedia s-a produs pe magistrala 300, la kilometrul 335+350 de metri. Din motive care urmează să fie clarificate de anchetatori, cei doi tineri au fost surprinși și loviți de o locomotivă de manevră care circula pe ruta Copșa Mică – Dumbrăveni.

Echipele de intervenție medicală sosite la fața locului nu au mai putut face nimic pentru a-i salva pe cei doi minori. În cazul adolescentului de 15 ani, cadrele medicale au constatat leziuni incompatibile cu viața, fiind declarat decesul. Cel de-al doilea minor, în vârstă de 16 ani, a fost găsit în stop cardio-respirator, însă, în ciuda manevrelor de resuscitare efectuate, acesta nu a răspuns protocolului medical și a fost declarat decedat.

Autoritățile au demarat o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul. Din primele verificări efectuate de polițiști, s-a confirmat că victimele erau domiciliate în municipiul Mediaș.

Traficul feroviar în zona respectivă a fost întrerupt temporar pentru a permite desfășurarea cercetărilor la fața locului. Reprezentanții autorităților au precizat că investigațiile continuă pentru a clarifica toate împrejurările acestui eveniment feroviar tragic.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro