Două parlamentare din partea USR, senatoarea Ruxandra Cibu Deaconu și deputata Oana Murariu, au depus un proiect de lege menit să elimine impozitarea sumelor plătite de beneficiarii serviciilor sociale.
Inițiativa are ca scop principal direcționarea integrală a acestor fonduri către organizațiile care asigură tratament, îngrijire și asistență, corectând astfel anumite ambiguități din legislația fiscală actuală.
Conform propunerii, măsura vizează categorii vulnerabile precum persoanele cu dizabilități, vârstnicii internați în centre de îngrijire sau copiii din centrele de zi. Contribuțiile financiare ale acestora nu vor mai fi considerate venituri impozabile, ci vor fi utilizate exclusiv pentru susținerea și dezvoltarea serviciilor sociale.
Senatoarea Ruxandra Cibu Deaconu a explicat că există o contradicție între Codul Fiscal și normele de asistență socială, situație care pune presiune pe ONG-uri.
„În prezent, conform prevederilor Codului Fiscal, anumite contribuţii achitate de beneficiarii serviciilor sociale pot fi considerate venituri supuse impozitării. Totuşi, alte acte normative în vigoare prevăd că aceste contribuţii reprezintă parte integrantă a mecanismului de finanţare a serviciilor sociale, fiind destinate exclusiv acoperirii cheltuielilor necesare furnizării acestor servicii. Prin urmare, apare o neconcordanţă legislativă între Codul Fiscal şi legislaţia specifică asistenţei sociale. Statul are alte resurse financiare, nu banii persoanelor vulnerabile, care oricum sunt puţini. Dar ONG-urile sociale sunt în pericol să-şi închidă activitatea în lipsa resurselor necesare. De aceea este important să le susţinem, în beneficiul celor vulnerabili şi, de ce nu, să stimulăm şi alte fundaţii şi asociaţii să ofere astfel de servicii sociale, pe care, din păcate, statul nu le mai poate asigura”, a precizat aceasta, potrivit sursei citate, România Liberă.
Reprezentanții USR subliniază că modificarea legislativă va asigura folosirea banilor strict în interesul beneficiarilor, eliminând riscul ca statul să taxeze resursele destinate persoanelor defavorizate.
Deputata Oana Murariu a evidențiat impactul direct asupra calității vieții celor afectați, menționând că resursele vor fi folosite pentru hrană și tratamente mai bune.
„Practic, ducem la final resursele să lucreze exclusiv pentru aceste segmente de populaţie care au cel mai mare nevoie de ajutor. Rezultatul va fi că persoanele vulnerabile vor beneficia de îngrijire, de hrană şi tratament mai bune, ceea ce va face o diferenţă foarte mare în bine pentru viaţa lor de zi cu zi”, a declarat deputata.