Mii de angajați CNAIR au ieșit pe drumuri pentru a NUMĂRA…

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a demarat o acțiune de amploare pe șoselele din țară. Potrivit datelor furnizate de Observator News, peste 3.500 de angajați ai CNAIR, sprijiniți de reprezentanți ai primăriilor, participă la un recensământ rutier care se va desfășura până pe data de 6 noiembrie.

Metoda de lucru utilizată de inspectori este una clasică: aceștia monitorizează traficul pe marginea drumului, notând pe formulare tipărite fiecare vehicul care trece, de la autoturisme și microbuze până la biciclete sau căruțe. Monitorizarea are loc inclusiv pe timp de noapte, iar în zonele dotate cu echipamente moderne, fluxul de mașini este înregistrat automat de camerele video.

Eficiența acestui demers a fost vizibilă pe DN1, unul dintre cele mai aglomerate drumuri din România și artera cu cea mai ridicată rată a accidentelor anul trecut. Într-o singură oră, pe un singur sens de mers, au fost contabilizate 1.500 de mașini, 37 de microbuze și 30 de biciclete.

„Avem o metodă combinată, neacoperind cu contori automat de trafic toată rețeaua de drumuri, mergem și pe recenzare manuală, este mult mai eficient din punct de vedere economic decât să montăm sisteme în toată țara”, a declarat Robert Sandu, director tehnic în cadrul CNAIR, conform sursei citate.

Scopul final al acestei numărători este fundamentarea deciziilor privind dezvoltarea infrastructurii. Datele colectate vor indica autorităților unde sunt necesare investiții prioritare sau unde ar trebui amplasate viitoarele radare fixe. Ultimul proces de acest tip a avut loc în anul 2022, iar informațiile de atunci au stat la baza unor proiecte importante aflate acum în diverse stadii de execuție.

„Din 2022 până acum. De exemplu, avem varianta ocolitoarea Timișoara Sud. Am lansat, acum e în construcție, varianta ocolitoarea Timişoara Vest. Am finalizat părți bune din A0. aceste date obținute anul acesta vor fi folosite pentru lansarea următoarelor proiecte”, a explicat Alin Șerbănescu, purtătorul de cuvânt al instituției.

De cealaltă parte, conducătorii auto sunt sceptici cu privire la impactul real al acestor măsurători. Mulți șoferi reclamă problemele cronice ale infrastructurii, punctând că aglomerația a devenit o constantă la orice oră, în special în marile orașe precum Bucureștiul.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro