Igor Cuciuc, gest sfâșietor în ziua de Crăciun! Unde a mers artistul în loc să stea la masa de sărbătoare

Sărbătorile de iarnă din acest an au adus o suferință de nedescris pentru interpretul Igor Cuciuc. În loc să se bucure de atmosfera de sărbătoare alături de familie, artistul din Republica Moldova a petrecut prima zi de Crăciun la cimitir, la mormântul fiicei sale, Andreea. Absența tinerei a lăsat un gol imens în sufletele părinților, care nu pot accepta pierderea prematură a singurului lor copil.

Igor Cuciuc și soția sa au ales să fie aproape de fiica lor chiar și în această zi sfântă, transmițând un mesaj plin de durere pe rețelele sociale. Artistul a postat imagini de la locul de veci al Andreei, însoțite de cuvinte care au emoționat mii de oameni. Potrivit Radio Impuls, cântărețul și-a strigat neputința în fața destinului crud.

„Andreea, mâine e Crăciunul dar tu ești la cimitir… Nu putem accepta că locul tău de acasă s-a mutat la cimitir… Trupul tău se odihnește în pământ, iar sufletul tău speram că este la cer, în lumină… De ce, Doamne, trecem printr-o durere atât de mare, atât de grea pentru suflet? De ce această cruce apăsătoare, care ne arde inima zi și noapte? Andreea scumpă, fiica noastră, mamă și tată te iubesc fără margini și te poartă în suflet la fiecare rugăciune… Crăciun fericit în ceruri, floarea noastră Andreea. Dumnezeu s-a te ierte!”, a scris Igor Cuciuc în mediul online.

Tragedia care a marcat familia Cuciuc a avut loc în timp ce artistul se afla pe scenă. Andreea a decedat în urma unui stop cardiac, în timpul unei petreceri cu colegii de clasă. Igor Cuciuc a rememorat momentele dramatice în care a aflat vestea cumplită, chiar la finalul spectacolului său de la Palatul Național.

„Eu am avut spectacol la Palatul Național și cred că fiica mea a decedat chiar când cântam. Au resuscitat-o 45 de minute. A fost stop cardiac și numai pulsul batea la ea. La un moment dat i s-a făcut rău, era la masă cu toți colegii de clasă. Ea a ieșit cu două fete afară, coborând pe balustrada aia care era la restaurant, a început să amețească, să i se împăienjenească ochii, s-a așezat jos. Le-a spus fetelor: «nu mai am putere, nu mai văd nimic». Apoi a căzut în genunchi, după care a căzut într-o parte, fetele au chemat salvarea, a venit în 15-20 de minute”, a declarat interpretul, menționând că diagnosticul medicilor după autopsie a confirmat cauza decesului.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro