Credincioșii ortodocși îl cinstesc pe data de 20 aprilie pe Sfântul Teotim, fost episcop al Tomisului, o figură proeminentă a creștinismului de la cumpăna secolelor IV și V. Originar din Dacia Pontică, acesta a rămas cunoscut în istorie nu doar pentru rolul său ierarhic, ci și pentru modul de viață ascetic, fiind adesea supranumit „filosoful” datorită înțelepciunii sale, notează publicația RomaniaTV, care citează portalul crestinortodox.ro.
Reputația Sfântului Teotim depășea granițele regiunii sale, istoricul Socrate afirmând despre acesta că se bucura de o prețuire deosebită din partea tuturor categoriilor sociale, de la împărați și înalți ierarhi, până la călugări și barbari, datorită conduitei sale morale ireproșabile și a evlaviei demonstrate.
Implicarea sa în viața bisericească a vremii este documentată prin participarea, în anul 400, la un sinod local desfășurat la Constantinopol, unde s-a opus învățăturilor eretice promovate de Antonin, episcopul Efesului. Moștenirea sa spirituală a fost conservată inclusiv de Sfântul Ioan Damaschin, care a inclus în scrierile sale mai multe pilde morale atribuite ierarhului tomitan.
Sfântul Teotim punea un accent deosebit pe disciplina minții, una dintre zicerile sale renumite fiind: „Cel ce păcătuiește cu gândul, prin însăși iuțeala gândului, săvârșeste păcatul complet, pe când faptele trupului pot fi întrerupte de multe piedici“. De asemenea, acesta sublinia importanța dreptății în suferință, considerând că: „Lucrul grav nu este să suferi aspru, ci să suferi pe drept“.
În tradiția religioasă, ziua de 20 aprilie este însoțită de o rugăciune specială adresată Sfântului Teotim, considerat un vindecător al sufletelor și trupurilor și un protector al liniștii spirituale.
Textul rugăciunii glăsuiește astfel: „Îndreptător credinței și chip blândeților, învățător înfrânării te-a arătat pe tine, turmei tale, adevărul lucrurilor. Pentru aceasta ai câștigat cu smerenia cele înalte, cu sărăcia cele bogate, Părinte Ierarhe Teotim, roagă pe Hristos Dumnezeu, ca să vindece trupurile și sufletele noastre. Prealuminat păstor al Tomisului, vas al isihiei și cuvântării de Dumnezeu, chip al iubirii părintești te-ai arătat, Sfinte Ierarhe Teotim, revărsând în lume mirul milostivirii de Sus. Pentru aceasta, ca la un izvor pururea curgător al harului lui Dumnezeu la tine alergăm și cu credință îți cântăm: Bucură-te, Sfinte Ierarhe Teotim, inimă în care bate iubirea Sfintei Treimi! Dezleagă-ne din legăturile nevăzute, tămăduiește-ne și ne călăuzește la raiul smereniei, cu darul de sus și rugăciunile tale către Domnul. Acoperă-ne mintea de năvălirile păgâne și pierzătoare, alinându-ne cu o picătură din roua dumnezeieștii isihii, și ne deschide inima cu razele înțelegerii duhovnicești, ca să ne gătim cum se cuvine a-L primi pe Mântuitorul Hristos. Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Cinste Maicii Domnului, alături de Îngerii Păzitori și de Sfinții toți. Amin!”.