Eugenia Șerban rupe tăcerea despre fiul dependent de substanțe interzise: De ce a cerut ordin de protecție împotriva lui

Invitată la podcastul Gabrielei Cristea, actrița Eugenia Șerban (56 de ani) a vorbit deschis despre drama prin care trece de mai bine de un deceniu și jumătate din cauza dependenței de droguri a fiului său, Lorans. Artista a dezvăluit că parcursul dificil al tânărului a început în momentul în care tatăl acestuia a ieșit din viața lui, situație care nu a fost complet depășită nici până în prezent.

Eugenia Șerban a povestit că a sesizat rapid schimbările în comportamentul fiului său și a căutat ajutor specializat, deși în urmă cu 16 ani subiectul consumului de substanțe interzise era considerat un tabu în societate. „Problemele au început în momentul în care băiatul meu, atunci când a dispărut tatăl său din viața lui, a luat-o pe un drum greșit. Cred că nimeni n-ar fi știut cum să gestioneze situația acum 16 ani. În perioada respectivă, era o chestie tabu. Nu m-am prins foarte târziu. M-am prins destul de repede și l-am internat. El a fost internat de mai multe ori. Din păcate, a avut foarte multe recăderi după”, a declarat actrița, conform Cancan.ro.

Disperarea a împins-o pe artistă să recurgă chiar și la măsuri legale extreme, cum ar fi solicitarea unui ordin de protecție împotriva propriului copil. Eugenia Șerban a explicat că această decizie a fost un strigăt de ajutor, sperând că Lorans va conștientiza gravitatea situației. Deși procesul de recuperare este unul lent și anevoios, actrița păstrează speranța. „Nu mai știam cum să gestioneze situația, și sperând, atunci când am făcut asta acest lucru, să înțeleagă că nu se mai poate așa (…) Eu nu am respectat ordinul un an, l-am ținut departe de mine două luni (…) Nici în ziua de astăzi nu este recuperat 100%, dar suntem pe un drum bun”, a mai precizat aceasta.

În cadrul aceleiași emisiuni, vedeta a adus aminte și de relația cu tatăl fiului său, un bărbat de origine iordaniană care s-a stins din viață înainte de a împlini vârsta de 50 de ani. Deși au divorțat la scurt timp după căsătorie, cei doi au menținut o relație de prietenie de dragul copilului lor. „M-am căsătorit foarte tânără, am divorțat foarte tânără. Mulți spun că nu ne înțelegeam, alții spun că au fost diferențe de caracter sau mai știu eu ce. Cred că ne-am maturizat și am crescut diferit. A fost mai bine să ne despărțim prieteni decât să ajungem să ne urăm. La început nu a fost de acord cu divorțul, dar până la urmă a înțeles. Iordanian nu mai trăiește, din păcate, a murit destul de tânăr, la 40 și ceva de ani, încă nu împlinise 50 când a plecat dintre noi. Lorans nu împlinise nici măcar 18 ani. Dar am rămas până în ultima clipă prieteni și ne-am crescut împreună copilul, ceea ce e foarte important”, a mărturisit Eugenia Șerban.

Dincolo de problemele de familie, actrița a fost greu încercată și de problemele de sănătate, după ce a primit un diagnostic crunt: două forme de cancer identificate simultan. Eugenia Șerban a descris lupta cu boala ca pe una dintre cele mai mari provocări ale vieții sale, subliniind impactul fizic și emoțional al tratamentelor.

„Una dintre cele mai mari provocări a fost să fac față oboselii și efectelor secundare devastatoare ale tratamentului. Am avut momente de frustrare și deznădejde, dar am găsit puterea să continui prin a-mi concentra atenția asupra micilor victorii din fiecare zi și prin a-mi aminti scopul luptei mele”, a mărturisit actrița. Aceasta a subliniat că pe parcursul tratamentului a preferat discreția: „Nu suportam în preajma mea oameni care să-mi dea sfaturi şi care să-mi plângă de milă”.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro