O tragedie cutremurătoare a avut loc în localitatea Campinas din statul São Paulo, Brazilia, unde o femeie de 34 de ani a fost ucisă de soțul ei la doar câteva ore după celebrarea căsătoriei. Agresorul, care lucra ca polițist în cadrul Gărzii Municipale, a utilizat arma de dotare pentru a-și împușca partenera în timpul petrecerii de nuntă.
Evenimentul sângeros s-a petrecut pe data de 9 mai, imediat după ceremonia religioasă prin care cei doi își uniseră destinele. Conflictul a izbucnit subit între miri, moment în care bărbatul a deschis focul asupra soției sale. Deși femeia supraviețuise primelor focuri de armă, soțul s-ar fi întors după câteva clipe și a tras din nou, provocându-i răni fatale.
Conform informațiilor publicate de Știrile Kanal D, care citează presa braziliană, victima era mama a patru copii. Echipajele medicale sosite de urgență la fața locului au încercat să o resusciteze, însă manevrele de salvare nu au avut succes, fiind declarat decesul.
După comiterea faptei, polițistul ar fi luat legătura chiar cu colegii săi de la Garda Municipală. Ulterior, acesta a fost reținut și plasat în arest preventiv, fiind cercetat în cadrul Secției pentru Apărarea Femeilor.
Instituția în care era angajat bărbatul a emis un comunicat oficial prin care a transmis condoleanțe familiei îndoliate, menționând că „regretă profund incidentul”. Autoritățile locale au subliniat importanța deosebită a acestui caz și și-au asumat angajamentul ferm de a face dreptate și de a combate orice manifestare a violenței.