ALERTĂ DE ULTIMĂ ORĂ! Nu ieși din casă fără să știi asta

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o alertă privind un episod sever de instabilitate atmosferică și caniculă, care va afecta România, începând de miercuri dimineață și până joi seară la ora 21:00.

Sursa informațiilor poate fi consultată aici: ZiarObiectiv.

Conform prognozei, intervalul menționat va fi caracterizat de valori termice ridicate. „Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, izolat caniculară (joi, 25 iunie) în cele vestice, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zonele de câmpie din vestul și sudul țării. Maximele termice vor fi cuprinse între 25 și 35 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în vestul și nord-vestul țării”, explică specialiștii ANM.

Miercuri, 24 iunie, între orele 12:00 și 21:00, este activ un cod galben de caniculă pentru regiunile Crișana, nordul Banatului, Maramureș și nordul, respectiv nord-vestul Transilvaniei. Meteorologii precizează că „în Crișana, nordul Banatului, Maramureș, nordul și nord-vestul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…35 de grade”.

În paralel, în nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și zonele montane, se prognozează episoade de instabilitate atmosferică accentuată. Acestea se vor manifesta prin „averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…4 cm)”. Cantitățile de apă vor fi cuprinse între 15 și 25 l/mp, cu posibile acumulări de peste 40-50 l/mp.

Pentru ziua de joi, 25 iunie, avertizarea de caniculă se extinde pentru aproape tot teritoriul țării, între orele 12:00 și 21:00. Zonele vizate includ Banatul, Crișana, Maramureșul, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, mare parte din Transilvania și sudul și estul Moldovei. Maximele termice vor atinge valori între 30 și 35 de grade, cu un disconfort termic ridicat în zonele de câmpie.

În Capitală, prognoza indică o încălzire accentuată și perioade de instabilitate atmosferică. Miercuri, indicele ITU se va apropia de pragul critic, fiind așteptate averse și descărcări electrice după-amiaza. Joi, vremea se menține caldă, cu temperaturi maxime cuprinse între 31 și 33 de grade Celsius, Bucureștiul fiind sub cod galben de caniculă între orele 12:00 și 21:00.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro