Traversarea Dunării între Călărași și Ostrov a fost suspendată temporar. Măsura vine în urma unei situații dificile provocate de nivelul apei. Această rută este importantă pentru persoanele care circulă între cele două maluri ale fluviului, conform informațiilor publicate de Kanal D.
Decizia de oprire a fost luată după o perioadă în care operatorul a încercat să mențină bacul în circulație. În acest scop, au fost realizate lucrări de dragare și au fost folosite utilaje pentru a permite feribotului să își continue activitatea cât mai mult timp.
Reprezentanții Bac Ostrov Călărași au explicat eforturile depuse prin intermediul unui mesaj. „Am dragat continuu și am făcut tot ce a depins de oameni și utilaje pentru ca ferryboatul să rămână pe Dunăre”, au transmis aceștia.
Situația hidrologică a devenit dificil de gestionat din cauza scăderii accentuate a nivelului apei. Continuarea curselor ar putea pune probleme din punct de vedere al navigației, motiv pentru care operatorul a decis oprirea temporară a traversărilor începând de astăzi.
Pentru moment, nu a fost anunțată o dată exactă la care bacul va reveni pe traseu. Reluarea activității urmează să fie stabilită în funcție de evoluția nivelului Dunării.
Reprezentanții operatorului au precizat că suspendarea nu reprezintă o retragere definitivă din activitate. Bacul va putea reveni la traversări atunci când condițiile de pe fluviu vor permite efectuarea curselor în siguranță, iar nivelul apei va deveni favorabil navigației.
„Dunăre ne-a oprit ferryboatul. Nu și echipa” este mesajul transmis de reprezentanții Bac Ostrov Călărași. Aceștia dau asigurări că activitatea nu este abandonată, ci doar întreruptă din cauza condițiilor hidrologice, reluarea depinzând strict de posibilitatea ca traversările să poată fi efectuate fără riscuri.