Meteorologii au emis avertizări de vreme severă pentru țara noastră, anticipând episoade cu ploi torențiale, vânt puternic și vijelii. Rafalele de vânt vor atinge viteze de 50-70 km/h, izolat depășind pragul de 80 km/h, fiind însoțite de descărcări electrice și căderi de grindină cu diametre între 1 și 4 centimetri. Cantitățile de apă prognozate sunt de 15-25 l/mp, iar în zona montană și în alte puncte vizate de alerte, acestea pot atinge local valori de 30-40 l/mp, conform detaliilor furnizate de Playtech.ro.
Județele Hunedoara, Alba, Sibiu, Brașov, Mureș și Harghita, alături de anumite zone montane, se află sub incidența unui cod portocaliu de instabilitate atmosferică. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a transmis: „Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin vijelii puternice cu rafale de 70…90 km/h, grindină de medii dimensiuni (2…4 cm) şi averse torenţiale. În intervale scurte de timp (1…3 ore), cantităţile de apă vor fi local de 25…40 l/mp şi izolat peste 50 l/mp”.
Pentru ziua de miercuri, 1 iulie, autoritățile au actualizat prognoza, instituind noi avertizări de caniculă. În zona Dobrogei și în jumătatea estică a Munteniei a fost instituit un cod galben, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Valorile maxime vor oscila între 31 și 34 de grade Celsius, în timp ce pe litoral și în Delta Dunării se vor înregistra temperaturi cuprinse între 27 și 29 de grade.
Restul regiunilor țării sunt vizate de un cod portocaliu de caniculă. „În Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania şi Moldova valul de căldură intens va persista, local va fi caniculă şi disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi”, a subliniat ANM. Valorile termice vor ajunge la 31-32 de grade în estul Transilvaniei, atingând aproximativ 37 de grade în nordul Crișanei și în nord-vestul Transilvaniei.