O tragedie a avut loc în localitatea Los Polvorines, din zona metropolitană Buenos Aires, unde un bebeluș pe nume Dante Valentín Bermudes Rumi a încetat din viață în circumstanțe dramatice. Potrivit informațiilor furnizate de Daily Mail, autoritățile au lansat ipoteza că micuțul ar fi înghițit accidental una dintre unghiile false ale mamei sale, fapt ce a dus la blocarea căilor respiratorii.
În ziua de vineri, 21 martie, starea de sănătate a copilului s-a degradat brusc, acesta prezentând dificultăți severe de respirație. Deși a fost transportat de urgență la spital, medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața. Ulterior, autopsia a confirmat prezența a „două obiecte” care au cauzat obstrucția, declanșând astfel o anchetă judiciară pentru a stabili cu exactitate circumstanțele decesului, așa cum a relatat sursa articolului, Kanal D.
Aylin Saucedo, mama bebelușului și manichiuristă de profesie, a descris momentele cumplite prin care a trecut în acea zi, într-o declarație oferită pentru presei argentiniene:
„Fiul meu s-a stins pe 21 martie. Eram acasă și mi-am dat seama că nu putea respira. Am alergat la vecina mea să cer ajutor, dar nu a putut face nimic. Apoi a sosit mătușa mea și același lucru s-a întâmplat, așa că l-am pus pe Dante în mașină și am mers la spital. Probabil mi-a luat cam 10 minute în total. Fiul meu își pierduse viața când am ajuns”, a povestit mama îndurerată.
Situația a degenerat imediat după sosirea la Spitalul Dr. Federico Abete. Poliția a fost nevoită să intervină în incinta unității medicale, după ce tatăl bebelușului, fostul partener al lui Aylin, a devenit violent. Acesta i-a agresat pe mama copilului, pe noul ei partener și pe bunicul bebelușului chiar în spital.
Conform informațiilor transmise de canalul de știri Todo Noticias, mama lui Dante a acuzat ulterior fostul partener că a încercat să o împiedice să participe la funeraliile copilului, ascunzându-i locația unde aveau loc priveghiul și înmormântarea.
La scurt timp după pierderea fiului său, Aylin a publicat un mesaj emoționant pe rețelele de socializare, exprimându-și durerea imensă:
„Astăzi nu mai ești aici și tot ce mi-au mai rămas sunt jucăriile tale, cârtițele tale și toate lucrurile tale fără tine. Mama este sfărâmată în mii de bucăți și nici măcar nu are puterea să înfrunte această durere… Am nevoie de tine cu mine, mi-e dor de tine, trebuie să mă trezesc cu tine și îmi frânge inima să știu că nu vom avea o dimineață în care să luăm micul dejun împreună, dragostea mea”.