Accident grav pe autostradă. Mai multe persoane au ajuns la spital după impactul violent dintre un microbuz și un autoturism

Un accident rutier a avut loc joi, 25 iunie, pe autostrada A1 București-Pitești, în zona localității Oarja. Evenimentul a implicat un autoturism și un microbuz care transporta muncitori către o fabrică din apropiere. Potrivit informațiilor furnizate de stirilekanald.ro, coliziunea s-a produs la intersecția bretelei de acces pe autostradă cu DJ 503.

Bilanțul victimelor

În urma impactului violent dintre cele două vehicule, cinci persoane au suferit leziuni și au necesitat îngrijiri medicale. Dintre acestea, patru victime au fost transportate la spital pentru investigații suplimentare, în timp ce a cincea persoană a primit asistență la fața locului, refuzând ulterior transferul către o unitate spitalicească.

Cauzele producerii accidentului

Primele cercetări efectuate de autorități indică faptul că accidentul a fost provocat de șoferul autoturismului. Acesta nu s-a asigurat corespunzător în momentul pătrunderii pe autostradă și nu a acordat prioritate de trecere microbuzului care circula regulamentar.

Intervenția autorităților

Imediat după apelul la numărul unic de urgență 112, la locul evenimentului au fost direcționate mai multe echipaje de intervenție:

  • O autospecială de stingere cu apă și spumă;
  • Trei echipaje SMURD;
  • Un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Argeș.

Polițiștii au deschis un dosar penal în acest caz, continuând cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs coliziunea.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro