Cod galben de inundații în 15 județe! Atenție la viituri în Harghita, Covasna și Prahova!

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (I.N.H.G.A.) a emis miercuri o avertizare hidrologică cod galben pentru riscul de inundații pe râuri din 15 județe, valabilă până vineri, la ora 12:00. Județele Covasna și Harghita, unde s-au înregistrat cele mai grave probleme până în prezent, rămân în continuare sub risc ridicat, potrivit specialiștilor.

Avertizarea este valabilă în intervalul 4 iunie, ora 12:00 – 5 iunie, ora 12:00, și vizează județele Hunedoara, Gorj, Harghita, Covasna, Brașov, Dâmbovița, Prahova, Ilfov, Buzău, Suceava, Neamț, Bacău, Vrancea, Vaslui și Galați.

„Având în vedere situația hidrometeorologică actuală și prognoza pentru următoarele 24 de ore, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale, precum și creșteri de debite și niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menționate, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție (…).”, a transmis I.N.H.G.A. într-un comunicat de presă.

Fenomenele hidrologice periculoase pot afecta și afluenți de grad inferior ai râurilor marcate pe hartă, precum și cursuri de apă necadastrate în bazinelor vizate.

Zonele vizate de avertizare

Perioada 4 iunie, ora 12:00 – 5 iunie, ora 12:00, include următoarele bazine hidrografice și județe:

  • Jiul de Vest – județul Hunedoara;
  • Gilort – bazin superior, județul Gorj;
  • Jiu – afluenți sector aval confluență cu Jiul de Est, județele Hunedoara și Gorj;
  • Olt – bazin amonte S.H. Micfalău, județele Harghita și Covasna;
  • Râul Negru – bazin superior, afluenți bazin mijlociu și inferior, județele Covasna, Harghita și Brașov;
  • Bârsa (afluent al Oltului) – județul Brașov;
  • Ialomița – bazin amonte Ac. Pucioasa și afluenți aferenți sector aval Ac. Pucioasa – amonte S.H. Siliștea Snagovului, județele Dâmbovița, Prahova și Ilfov;
  • Prahova – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior, județele Prahova, Buzău și Ialomița;
  • Buzău – afluenți sector aval Ac. Siriu – amonte S.H. Banița, județele Buzău, Covasna și Prahova;
  • Bistrița – afluenți sector aval S.H. Frumosu, județele Suceava, Neamț, Harghita și Bacău;
  • Trotuș – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior, județele Harghita, Bacău, Neamț, Covasna și Vrancea;
  • Bârlad – afluenți sector aval S.H. Bârlad, județele Vaslui, Bacău, Vrancea și Galați;
  • Putna – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior, județul Vrancea;
  • Râmnicu Sărat – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior, județele Buzău și Vrancea;
  • Siret – afluenți mici sector aval confluență cu râul Trotuș, județele Vrancea și Galați.

Institutul atrage atenția că fenomenele periculoase pot avea o probabilitate și o intensitate mai mare pe unele râuri mici din județele Prahova, Buzău și Vrancea, unde riscul de inundații locale este mai ridicat.

Recomandări pentru populație

Cetățenii sunt sfătuiți să evite deplasările în apropierea râurilor și în zonele joase, să nu traverseze cursurile de apă învolburate și să respecte recomandările autorităților. De asemenea, este esențială informarea din surse oficiale și respectarea indicațiilor emise de autoritățile locale.

Etichete:
© 2025-2026 Editorial.ro